Diagnostyka obrazowa
-
ARS VET Centrum Weterynaryjne, Ełk
-
Badania USG i RTG zwierząt
Nasza pracownia diagnostyki obrazowej wyposażona jest w nowoczesny sprzęt diagnostyczny - w wysokiej klasy aparat USG Mindray Vetus 7 oraz cyfrowy bezpośredni aparat RTG.
Badanie USG
Badanie USG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Dzięki temu badaniu możemy zbadać strukturę narządów wewnętrznych i ocenić, czy nie ma zamian nowotworowych lub zapalnych. Wykonywanie badania USG w trakcie terapii pozwala nam ocenić postępy leczenia.
Badanie USG jest szczególnie przydatne w ocenie stanu wątroby, trzustki, jelit, pęcherza moczowego, prostaty i macicy, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek, narządy klatki piersiowej, a w trybie „Kardio” w ocenie funkcji serca.Wykonujemy:
- USG jamy brzusznej,
- USG klatki piersiowej,
- USG przeglądowe,
- USG narządowe,
- Echo serca.
Badanie RTG
W Centrum Weterynaryjnym ARS VET posiadamy nowoczesny aparat do RTG bezpośredniego. Co to oznacza?
Otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia w bardzo krótkim czasie. RTG pozwala diagnozować zmiany w obrębie kości, stawów i tkanek miękkich. Przydatne jest także w stomatologii.
Często wykonujemy zdjęcia przeglądowe RTG, aby ujawnić np. zmiany nowotworowe, ciało obce w przewodzie pokarmowym, kamienie w pęcherzu moczowym lub policzyć liczbę płodów (szczeniąt i kociąt) przed terminem porodu. RTG służy także do oceny stawów biodrowych i łokciowych.
Do niektórych badań niezbędne jest znieczulenie zwierzaka, abyśmy mogli dokładnie go ułożyć. Z tego powodu zazwyczaj do planowanych zdjęć RTG zwierzak powinien być na czczo.
-
Informacja o wpływie prowadzonej działalności na zdrowie ludzi oraz środowisko
Przychodnia do diagnostyki zwierząt wykorzystuje m.in. urządzenie wytwarzające promieniowanie jonizujące - zdjęciowy aparat rentgenowski. Pracownia rentgenowska, w której to urządzenie jest stosowane, została uruchomiona na podstawie zezwolenia wydanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Przychodnia kontroluje narażenie pracowników oraz osób postronnych w oparciu o środowiskową i indywidualną dozymetrię prowadzoną przez akredytowane laboratorium.
Właściwie zabezpieczone ściany oraz stropy pracowni, przyjęte metody pracy, wdrożone procesy i procedury, jak również regularne odczyty dawek gwarantują, że działalność w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące prowadzona przez przychodnię nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko.